Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzychód: Bezpieczne zimowisko 2017

Data publikacji 25.01.2017

Od 30 stycznia do 12 lutego br. na terenie powiatu międzychodzkiego zostaną przeprowadzone działania pk: „BEZPIECZNE FERIE 2017”.

Policjanci, w ramach tych działań będą kontrolować miejsca wypoczynku oraz szczególną uwagę zwrócą na przypadki sprzedaży alkoholu, papierosów nieletnim i na zagrożenia związane z narkomanią. Nie zabraknie ich również na drogach powiatowych gdzie będą dbać o bezpieczeństwo w ruchu komunikacyjnym. Podczas codziennych służb będą spotykać się z organizatorami i uczestnikami zimowisk i obozów. Już teraz policjanci podczas wizyt w szkołach będą edukowali młodzież jak bezpiecznie spędzić tegoroczne ferie.

Policjanci ruchu drogowego będą wyciągać konsekwencje wobec osób naruszających przepisy ograniczenia prędkości, eliminować będą z ruchu nietrzeźwych kierujących. Szczególnej kontroli zostaną podane pojazdy przewożące dzieci i młodzież. Na litość mundurowych nie mają co liczyć kierowcy, którzy będą naruszać przepisy nie zapinania pasów bezpieczeństwa oraz warunków przewożenia dzieci.

Zanim wyruszymy z domu warto przypomnieć milusińskim poniższe informacje. Uwagi i rady pomogą w bezpiecznym wypoczynku.

NIE RÓB DRUGIEMU, CO TOBIE NIEMIŁE
Kamień w śnieżce to zły pomysł. Można rozbić komuś głowę, a nawet wybić oko. Zwracaj więc uwagę, aby inni nie wkładali kamieni i nie lepili zbyt twardych śnieżnych kul. Zabawa musi być zawsze bezpieczna.

Nie obrzucaj śniegiem samochodów, szczególnie w ruchu – to może spowodować wypadek, wystarczy poszukać ściany bez okien, drzewa lub ulepić bałwana i w niego rzucać śnieżkami.

SANECZKARSTWO
Jest dostępne dla wszystkich. Aby Twoja przygoda z sankami była wspaniała i sprawiała przyjemność, powinieneś pamiętać o: wyborze odpowiedniego terenu, z dala od ruchliwych szos, dróg i ulic, doborze właściwego i bezpiecznego sprzętu, zachowania bezpieczeństwa podczas saneczkowania.

LODOWISKO
Pamiętaj !!!
Nigdy nie ślizgaj się po lodzie na rzece, jeziorze lub stawie. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, że lód zaczyna pękać, połóż się na nim – to rozłoży twój ciężar, a jeśli chcesz pomóc poszkodowanemu, pod którym załamał się lód posłuż się drabiną, deską, a jemu daj długi przedmiot – szalik, gałąź, linę, deskę.

Bezpieczna zabawa na lodzie
Jeśli to możliwe, zorganizujmy dzieciom zabawy na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach, będziemy wtedy pewni, że nasze pociechy mają zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych.

Jeśli dzieci maja się bawić na lodzie pokrywającym zbiornik wodny, to powinni go wcześniej sprawdzić osoby dorosłe – lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli, także temperatura otoczenia musi być ujemna.

Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora, także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli.

Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby – mogą one przebywać w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku, pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to także wędkarzy). Jeśli usłyszymy trzaskanie lodu, nie zatrzymujmy się, lecz natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.

Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy, należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.

ZIMĄ NA SZLAKU TURYSTYCZNYM

Spacery i wycieczki w czasie zimy stanowią bardzo dobrą formę wypoczynku, szczególnie kiedy idziemy całą rodziną lub z koleżankami i kolegami.

Na terenie pokrytym śniegiem, śliskim, mokrym marsz staje się o wiele trudniejszy, a wysiłek w trudnych warunkach może wzrosnąć kilkakrotnie, stąd też dobrze jest przestrzegać kilku zasad:
w czasie wycieczki zimą cała grupa musi iść razem, należy ustalić kto zamyka pochód,
jeżeli warunki pogodowe ulegają nagle pogorszeniu, należy szybko wracać do domu lub szukać schroniska,
w czasie marszu tempo powinno być niezbyt szybkie, tak aby grupa się nie rozciągała, przerwy robić krótkie,
idąc lub przechodząc przez drogi publiczne należy zachować szczególną ostrożność (droga hamowania pojazdów na mokrej lub oblodzonej jezdni jest znacznie dłuższa),
należy koniecznie wrócić do domu lub schroniska przed zapadnięciem zmroku.

Podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach:
Należy mieć świadomość, że piesi o zmroku, a także w dzień, gdy pada deszcz lub śnieg, są przez kierowców gorzej dostrzegani.
Przechodzenie przez ulicę w czasie złej widoczności powinno być wykonywane ze szczególną ostrożnością.
osoby poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

PRZED WYJAZDEM …

Przed wyjazdem warto poprosić sąsiada o zwrócenie uwagi na pozostawiony dom (mieszkanie), odbieranie poczty i reklam (pozostawione przed drzwiami informują o nieobecności domowników) jak również poinformować o planowanym terminie powrotu oraz pozostawić numer telefonu do ewentualnego kontaktu. Warto zwrócić uwagę na właściwe zabezpieczenie wartościowych przedmiotów. Przedmioty tj. obrazy, rzeźby, biżuteria itp. powinny być sfotografowane, co ułatwia ich poszukiwanie w przypadku ewentualnej kradzieży.

Dziecko, które przebywa na zimowisku powinno czuć się swobodnie i bezpiecznie.
Aby zapewnić mu te warunki, warto dziecko wyposażyć w:
1.telefon komórkowy, ułatwiający kontakt z rodzicami lub opiekunami.
2.portfel na pieniądze najlepiej zawieszany na szyi lub na pasku.
3.niezbędną ilość pieniędzy.
4.informację z danymi dziecka oraz adresem i numerem telefonu do rodziców lub
zimowiska.

Wyposażenie dzieci w wartościowe przedmioty tj. atrakcyjne telefony komórkowe i odtwarzacze muzyki i filmów, drogą biżuterię, markową odzież i buty oraz znaczne sumy pieniędzy może narazić je na kradzież lub rozbój.

Rodzice bądź organizatorzy chcący upewnić się co do bezpieczeństwa transportu mogą uzgodnić miejsce i termin kontroli pod nr 95 748-8211 (dyżurny KPP Międzychód). Zgłoszenie można również przesłać email pod adresem dyzurny.miedzychod@po.policja.gov.pl . Policjanci sprawdzą dokumenty autokaru i kierowcy oraz sprawdzą stan trzeźwości kierującego.

 

Powrót na górę strony