Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kasa albo więzienie

Data publikacji 03.10.2019

Oszustwa na „wnuczka”, „urzędnika”, „ policjanta”, w dalszym ciągu zbierają żniwo, szczególnie ta ostatnia metoda jest wykorzystywana przez oszustów. Policjanci otrzymują sygnały o podobnych przypadkach. Mundurowi apelują zwłaszcza do osób starszych oraz ich rodzin o czujność.

Kilka dni temu w powiecie ostrowskim doszło do dwóch skutecznych oszustw metodą na „policjanta”.

Do jednej z mieszkanek powiatu ostrowskiego zadzwoniła kobieta, która poinformowała 71-latkę, że spowodowała wypadek w którym zginęła kobieta i potrzebuje 220 tysięcy złotych na zapłatę kaucji, by uniknąć kary więzienia. Następnie oszustka przekazała telefon mężczyźnie, który poinformował, że jest policjantem i jeśli nie zostanie wpłacona kaucja jej córka trafi do więzienia. Pokrzywdzona miała czekać na osobę, która zjawi się u niej w domu po odbiór pieniędzy. W tym czasie mąż pokrzywdzonej miał jechać do Ostrowa Wielkopolskiego do biura notarialnego podpisać dokumenty związane z przekazaniem pieniędzy. Funkcjonariusze ustalili, że w czasie kiedy mąż pokrzywdzonej przebywał na terenie miasta do ich miejsca zamieszkania przyszedł nieznany mężczyzna, któremu następnie seniorka przekazała pieniądze w kwocie 20 tysięcy złotych.

Kilkanaście minut później, przestępcy w podobny sposób oszukali 50-latkę i jej rodzinę. Kobieta, która zwracała się do pokrzywdzonej „mamo” poinformowała o spowodowaniu przez nią wypadku ze skutkiem śmiertelnym, i aby uniknąć jej aresztowania musi ona wpłacić 420 tysięcy złotych. Oszustka tłumaczyła, że poda do telefonu policjantkę. 50-latka miała pozostać w domu, natomiast jej mąż i córka która z nimi przebywała w domu mieli jechać do Ostrowa Wielkopolskiego podpisać dokumenty w związku z wypadkiem. Gdy pokrzywdzona została sama w domu podjechał „kurier” odebrać pieniądze. 50-latka przekazała oszustom 260 tysięcy złotych. 

By oszustwa nie były "skuteczne", Pamiętajmy! Zawsze sprawdzajmy, czy osoba, która do nas telefonuje jest tym, za kogo się podaje. Rozłączmy się i zadzwońmy do członka rodziny, który rzekomo do nas dzwonił i spytajmy, czy faktycznie to z nim wcześniej rozmawialiśmy. 

Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie żadnej sumy pieniędzy! Przypominamy! We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją. Zanim wybierzemy numer 997 lub 112 upewnijmy się, że rozłączyliśmy wcześniejsze połączenie! Nigdy też nie przekazujmy pieniędzy obcej osobie!

Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy, seniorzy nie dadzą się oszukać!


 


 

Powrót na górę strony