Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

JUŻ NIEDŁUGO ŚWIĘTA WIELKANOCNE. POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ O BEZPIECZEŃSTWIE W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM

Data publikacji 14.04.2022

Już niewiele dni zostało do Świąt Wielkiej Nocy. To czas, kiedy często zapominamy o najważniejszym: bezpieczeństwie. Dlatego policjanci apelują o ostrożność !

Już niedługo Święta Wielkanocne. W sklepach, na bazarach i środkach komunikacji miejskiej robi się coraz większy tłok. Aby ten okres przedświąteczny upłynął bezpiecznie musimy być bardziej uważni i ostrożni, aby nie paść ofiarą złodziei.

Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłum ludzi i nasze rozkojarzenie. Dlatego podczas zakupów nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN. Dodatkowo wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Kiedy my świętujemy, może dojść do kradzieży.  Pamiętajmy, aby zabezpieczyć kurki z gazem, wodą, dokładnie zamknąć drzwi i okna. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej. Jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkania i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.

Śmigus-dyngus

Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim „śmigus-dyngus” np. wylewanie na przechodniów nadmiernych ilości wody, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.
„Lany Poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Polewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np.  odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

Podczas Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. Jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom bądź dzwoniąc pod numer alarmowy 112  

 

 

 

Powrót na górę strony