Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

WŁAŚCICIEL ODPOWIADA ZA SWOJEGO PSA !

Data publikacji 10.06.2022

Co jakiś czas na terenie powiatu międzychodzkiego policjanci odnotowują interwencje z udziałem psów. W głównej mierze zgłoszenia te dotyczą wałęsających się psów, które mogą stwarzać zagrożenie dla mieszkańców. Zdarzają się też przypadki, kiedy mieszkańcy zostają pogryzieni przez psa. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące trzymania psa oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel.

Obowiązek  szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z jego dyspozycją:

§  1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§  2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny  (Sąd może wymierzyć grzywnę do 5.000zł) albo karze nagany.

Ustawa o ochronie zwierząt nakłada na właściciela czworonogów obowiązek zapewnienia psu pomieszczenia chroniącego go przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi,
z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do czystej wody. Zabrania się trzymania psów na uwięzi
w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m (zasięg ruchu 3 m).

Właściciel lub opiekun psa zobowiązany jest do sprawowania nad nim właściwej opieki,
a w szczególności nie pozostawiania go bez nadzoru. Zabrania się puszczania psów
bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela. Pies może poruszać się bez nadzoru jedynie po terenie prywatnym, który jest tak ogrodzony, że uniemożliwia psu wyjście.  Właściciele psów ponoszą pełną odpowiedzialność
za zachowanie swoich psów. Mają obowiązek  stałego i skutecznego dozoru nad nimi. Obowiązkiem każdego właściciela jest takie dopilnowanie zwierzęcia, aby było jak najmniej uciążliwe dla otoczenia.

Zwierzę traktowane w sposób niewłaściwy, tj. w sytuacji zagrożenia zdrowia zwierzęcia może być odebrane właścicielowi lub opiekunowi.  Właściciel (opiekun) jest zobowiązany do usuwania odchodów psów z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.  Prawo nakłada na właściciela psa również obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie powinno  być powtarzane każdego roku.

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowana przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestię regulują przepisy kodeksu wykroczeń, a w szczególności art. 166, czyli "Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany."

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa osobie lub innym zwierzakom.  Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale zdarzają się przypadki poważniejszego pogryzienia przez psa. 

Co robić, gdy pies zaatakuje?:

  • zachować spokój i nie uciekać,
  • nie patrzeć psu w oczy,
  • ocenić czy pies zachowuje się agresywnie czy podszedł tylko z ciekawości,
  • bez gwałtownych ruchów przyjmijmy postawę obronną: kucnijmy ze złączonymi udami, skierowane na zewnątrz dłonie połóżmy nieco powyżej czoła, złączonymi łokciami okryjmy twarz i szyję i skulmy się,
  • pozostańmy w tej pozycji nawet kiedy przewróci nas pies,
  • nie kopać psa i nie krzyczeć,
  • gdy jesteśmy z dzieckiem-użyjmy każdej metody, aby odgonić psa – kij lub inny ciężki przedmiot,
  • jeśli jedziemy rowerem zejdźmy z niego i użyjmy go jako osłony,
  • gdy pies odejdzie, poczekajmy aż oddali się i spokojnie wycofajmy się tyłem w bezpieczne miejsce.

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel (opiekun). Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi - np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii!

Powrót na górę strony