Aktualności

Mróz to szczególnie ciężki okres dla zwierząt. Zapewnij im odpowiednie warunki !

Data publikacji 08.12.2023

Opieka nad zwierzęciem to także spełnienie obowiązków, które są uregulowane przepisami w ustawie o ochronie zwierząt. Te obowiązki to m.in. zapewnienie zwierzęciu pomieszczenia chroniącego przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiającego swobodną zmianę pozycji ciała, zapewnienie odpowiedniej karmy i stałego dostępu do wody.

Mróz to szczególnie ciężki okres dla podwórkowych psów, zapewnij im odpowiednie warunki : 

 

- buda musi być szczelna, ocieplona i dostosowana do wielkości zwierzęcia, ma mieć wszystkie ściany i szczelny dach, nie może stać bezpośrednio na ziemi (np. może być na palecie, podeście). Powinna być wyściełaną słomą, którą należy wymieniać gdy zwilgotnieje

 

- pies na łańcuchu nie może przebywać dłużej niż 12 godzin, należy zapewnić mu możliwość wybiegania się, a łańcuch nie może krępować możliwości schronienia się

 

- należy sprawdzać, czy woda w misce nie jest zamarznięta i w razie potrzeby dolewać zimą lekko ciepłą wodę

 

- należy zapewnić chociaż jeden pełnowartościowy, w zimie wysokokaloryczny posiłek dziennie

 

- kojec musi zapewniać swobodę poruszania się, oraz musi być regularnie sprzątany

 

- jeśli pies potrzebuje opieki weterynaryjnej należy mu ją zapewnić

 

Należy pamiętać też, że utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach, w stanie rażącego zaniedbania, brudzie i niechlujstwie stanowi znęcanie się nad zwierzętami.

 

Co to oznacza w praktyce?

 

Rażące zaniedbanie rozumie się przez to drastyczne odstępstwo od określonych w ustawie norm postępowania ze zwierzęciem, a w szczególności w zakresie utrzymywania zwierzęcia w stanie zagłodzenia, brudu, nieleczonej choroby, w niewłaściwym pomieszczeniu i nadmiernej ciasnocie.

 

Znęcanie nad zwierzętami jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności  do lat 3, natomiast w typie kwalifikowanym ze szczególnym okrucieństwem od 3 miesięcy do lat 5.

 

Zwierzę może być czasowo odebrane właścicielowi lub opiekunowi na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce pobytu zwierzęcia. W przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu, lub zdrowiu, policjant, strażnik gminny lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, odbiera mu zwierzę, zawiadamiając o tym niezwłocznie wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

 

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

 

Każdy z nas może pomóc, czasami wystarczy tylko nie być obojętnym, nie odwracać wzroku i reagować.

 

Jeżeli jesteś świadkiem znęcania się nad zwierzęciem, które grozi mu uszczerbkiem na zdrowiu, lub zagraża jego życiu, możesz to zgłosić do Policji lub bezpośrednio do Prokuratury.

Powrót na górę strony