Emeryci Policyjni

Otwarcie wystawy 95-lecie Policji Państwowej w Międzychodzie

   

Otwarcie wystawy „95-lecie Policji Państwowej w Międzychodzie”

 

dscn00061

 

 

 

Ryszard Sulej -  Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów  na otwarcie wystawy powiedział:

Ustawa o Policji z 1919 roku została opracowana na wzór policji austriackiej i szwajcarskiej, zakładała apolityczność funkcjonariuszy i posłuszeństwo wobec przełożonych. Honor i Ojczyzna to hasła, którymi policjant ma się kierować.

„Masz być sprawiedliwy, odważny i nie zawieść zaufania, nie nadużywać prawa, żyj skromnie, bez zobowiązań. Pijaństwo zabierze ci ludzką godność. Nie zaniedbuj wyglądu.” To najistotniejsze przykazania etyki policyjnej z 1938 roku. Wciąż aktualne.

Na tej wystawie, mamy historię Policji Międzychodzkiej w pigułce. Ale za tą historią, za każdym eksponatem, zdjęciem - stoją ludzie. To oni tworzyli i tworzą historię.

Życzyłbym sobie, aby powrócił prestiż i szacunek do munduru Policjanta okresu przedwojennego. To długi proces, ale zależny głównie od samych policjantów.

Zazdroszczę policjantom przedwojennym głębokiego patriotyzmu i skuteczności. To były na pewno inne czasy.

Historię tworzą ludzie. Tę współczesną historię, my teraz ją tworzymy. To od nas zależy, jak będą pisać o Policji z 2014 roku.

Funkcjonowanie organów porządkowych można podzielić na pewne okresy. Każdy okres odżegnywał się od swej poprzedniczki. W każdym z tych okresów kryją się konkretne postaci.

- Z XX-lecia międzywojennego wybitną postacią był post. Ignacy Nawrocik, który pełnił służbę w Posterunku w Lewicach przez cały okres międzywojenny, był powstańcem wielkopolskim i uczestnikiem bitwy pod Verdun. To postać również tragiczna. Wraz z post. Michałem Niewiadomskim zostali rozstrzelani przez NKWD
w Ostaszkowie w1940 roku.

Inni nie mniej zasłużeni policjanci tego okresu to przod. Andrzej Matuszek, post. Stanisław Ćwiklak i st. post. Jan Mieczyński.

- W okresie II wojny światowej w Międzychodzie nie było posterunku Policji. Jednak działalnością podziemną wyróżnili się wspomniany Andrzej Matuszek i Roman Bielak - komendant Armii Krajowej na Obwód Międzychód, ps. Płowy Sęp, późniejszy Komendant Posterunku Milicji.

- Okres powojenny to 45-letnia działalność Milicji Obywatelskiej, w której swoje osiągnięcia w dziedzinie porządku odnieśli: mjr Józef Magaj, kpt. Henryk Świniarski, kpt. Andrzej Kędzierski, por. Zygmunt Talarek i st. chor. Andrzej Lange.

- Okres Policji po 1990 roku to: nadkom. Damian Piosik, kom. Wojciech Królik, kom. Waldemar Fietz, asp. szt. Piotr Kawka. Nie możemy zapomnieć o sukcesach insp. Czesława Korytowskiego i aktualnie pełniących służbę: insp. Sławomira Kaczmarka, mł. insp. Marka Nawrota i asp. szt. Piotra Michałka oraz wielu innych nie przytoczonych z imienia i nazwiska.

Funkcjonowanie organów porządkowych można dzielić na okresy, ale od lat nie zmieniło się, że to Policja ma nieść pomoc i rozwiązywać ludzkie problemy.

 

Czas przyspieszył, jednak należy się cieszyć, że zdołaliśmy choć na chwilę zatrzymać się, właśnie tu i teraz, w Międzychodzkim Muzeum, w 95-tą rocznicę powołania Policji Państwowej. Ta wystawa ma na celu przybliżenie społeczeństwu funkcjonowanie formacji. Już teraz musimy pomyśleć o 100-rocznicy.

 {obraz}

{obraz}

 {obraz}

 {obraz}

 {obraz}

 {obraz}

 {obraz}

 {obraz}

 {obraz}

 {obraz}

{obraz}

 {obraz}

{obraz}

 {obraz}

 {obraz}

 {obraz}

 {obraz}

 {obraz}

 {obraz}

 

 

Powrót na górę strony